Nie ma siły, w życiu trudno uniknąć stresu. Rozdrażnienie, problemy ze snem, czasem nawet stany depresyjne, to rezultaty rozmaitych kłopotów. Tylko czasami sami stwarzamy sobie problemy, niejako na własne życzenie. A przecież wielu z nich, zwłaszcza tych, które wynikają z nieprawidłowego zarządzania pieniędzmi, możemy uniknąć. Jakie działania podjąć i czego unikać, by oszczędzić sobie stresów finansowych? Poznaj te pomocne informacje.
-
Planowanie
Najważniejsze, to mieć finansowy plan i wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy. Podstawa to strategiczne podejście, dążenie do osiągnięcia określonego pułapu oszczędności i umiejętność wyznaczania sobie finansowych celów. Dzięki takim działaniom masz poczucie sprawczości i świadomość, że do czegoś dążysz, a nie dajesz się ponieść fali, bez żadnej kontroli.
-
Wiedza o aktualnej sytuacji finansowej
Ludzie nie interesują się finansami i co więcej, nie rozumieją niektórych pojęć z zakresu nawet podstawowej ekonomii. Rosnące stopy procentowe, zmiany wskaźnika WIBOR i co ans to obchodzi, myślimy sobie. My nie mamy kredytu hipotecznego, to co ans to obchodzi… Nie łączymy ze sobą pojęć i nie ma świadomości, jak sytuacja w światowej gospodarce może się na nas odbijać i jakie może mieć skutki dla naszego portfela. Aż tu nagle pojawia się kryzys, inflacja rośnie, a w naszym portfelu nagle pojawia się pustka.
-
Rozmyślanie o tym, na co nie mamy wpływu
Wiedza o świecie nie oznacza, że mamy załamywać się jego stanem, wykręcać palce i płakać nad rzeczami, na które nie mamy kompletnie żadnego wpływu. Za to z tej wiedzy trzeba wyciągać wnioski i przenosić je na własne podwórko. Stale monitoruj stan swoich finansów, kontroluj je i dywersyfikuj swój portfel, aby jak najmniej ryzykować.
-
Zarobki poniżej twoich możliwości
Pracujemy po to, aby zarabiać pieniądze i warto wbić sobie to w głowę. Zbyt często tłumaczymy sobie, że wybraliśmy „zły” zawód, że zajmujemy się niszową branżą, czy zwyczajnie nie jesteśmy doceniani przez przełożonych. Tylko to najgorsze, co możemy robić, bo mamy tylko jedno życie, czas szybko płynie, a my nie zawsze będziemy w wieku, w którym będziemy mieli siłę i zdrowie, aby coś zmienić. Dlatego nie ma na co czekać i trzeba energicznie szukać dobrze płatnej pracy, aby zarobki wystarczały na pokrycie naszych potrzeb.
-
Brak zabezpieczeń finansowych
Nie ma nic bardziej stresującego niż brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. To pierwszy krok do wpadania w długi, zaciągani zobowiązań i może przede wszystkim stresu. Jeśli nie masz zgromadzonych pieniędzy, które pokryją koszty pół roku twojego życia bez wykonywania pracy, budzisz się w nocy i myślisz, co zrobisz, jeśli stracisz pracę. Musisz zgadzać się na wykonywanie ciężkiej pracy, bo nie masz innego wyjścia, które pozwoli ci na zachowanie płynności finansowej. Gdy masz oszczędności, sprawa jest inna: wiesz, że masz czas, by znaleźć coś nowego.
-
Porównywanie się z innymi
To kolejny powód do stresu, porównywanie się z innymi i zwykła zazdrość. Sąsiad ma nowy samochód? Trudno, zapożyczymy się i my także będziemy mieć, myślimy sobie. Jakoś zupełnie omijamy w tym momencie siebie i swoje potrzeby, bo gdybyśmy się nad tym zastanowili, to być może doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę nowe auto nie jest nam do niczego potrzebne, a w ogóle jeżdżenie samochodem nie sprawia nam przyjemności, a pieniądze mogliśmy wydać na wyjazd na wakacje, który naprawdę nas ucieszy. Żyjemy dla siebie i nie zapominajmy o tym.
-
Udawanie kogoś, kim się nie jest
Nie ma nic gorszego, a przede wszystkim kosztowniejszego niż udawanie wielkiego i bogatego pana, gdy tymczasem, tak naprawdę niewiele się posiada. To nie tylko pierwszy krok do zadłużania się bez umiaru, ale też ogromny powód do stresu. W końcu udawanie kogoś, kim się nie jest i ukrywanie problemów z pieniędzmi i długów, jak każde kłamstwo ma krótkie nogi i wcześniej czy później się wyda, a my narobimy sobie wstydu.