Strona główna » Day trading – na czym polega ta strategia inwestowania na giełdzie?

Day trading – na czym polega ta strategia inwestowania na giełdzie?

Każdy początkujący inwestor, który myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę z giełdą, w pierwszej kolejności powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki poszczególnych strategii inwestowania. Ich znajomość pozwala na sprecyzowanie własnych celów oraz sposobów ich osiągnięcia. Jedną z najpopularniejszych strategii inwestowania na giełdzie papierów wartościowych jest day trading. Na czym ona polega? Jakie są jej wady i zalety? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Czym jest i jak działa giełda?

Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym można handlować rozmaitymi instrumentami finansowymi. Mowa tutaj m.in. o akcjach, obligacjach, surowcach, indeksach i wielu innych. Uczestnikami rynku mogą być inwestorzy indywidualni a także wyspecjalizowane instytucje finansowe oraz banki. 

W tym momencie giełda pozwala na realizowanie transakcji zakupu i sprzedaży papierów wartościowych w pełni online – otwórz rachunek maklerski przez internet i przekonaj się, że jest to możliwe. Dzięki temu można kupować akcje przedsiębiorstw z całego świata bez wychodzenia z domu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, iż osoby, które są początkujące, przed rozpoczęciem jakichkolwiek inwestycji na giełdzie, w pierwszej kolejności powinny postawić na edukację. Ryzyko towarzyszące transakcjom giełdowym jest wysokie, przez co istnieje ryzyko utraty nawet całego zainwestowanego kapitału. Oprócz tego, warto też wiedzieć, jakie są popularne strategie inwestycyjne. Jedną z nich jest day trading. 

Day trading – co wyróżnia tę strategię?

Day trading to bardzo popularna forma inwestowania w akcje i inne popularne papiery wartościowe. Jej cechą charakterystyczną jest otwieranie i zamykanie pozycji handlowych w ciągu jednego dnia. Aby móc zastosować tę strategię, trzeba umieć szybko podejmować decyzje oraz realizować wiele transakcji wykorzystując wahania cenowe.

Każdy początkujący day trader, który chciałby zainwestować w akcje czy jakikolwiek inny wybrany przez siebie papier wartościowy, przede wszystkim powinien stawiać na zdobywanie wiedzy na temat rynków finansowych. Warto wziąć udział w dedykowanych kursach dla początkujących a także przeczytać internetowe poradniki. Dzięki temu szanse na odniesienie sukcesu będą nieporównywalnie wyższe.

Day trading – wady i zalety

Day trading to strategia mająca zarówno określone zalety jak i wady. Do jej najważniejszych atutów zalicza się fakt, iż daje szeroki potencjał zysków – zarówno przy trendach wzrostowych jak i spadkowych. Dodatkowo, day trading pozwala na uniknięcie ryzyka wynikającego z realizowania długoterminowych inwestycji, które mogą być bardziej ryzykowne.

Z kolei najważniejszą wadą day tradingu jest wysokie ryzyko. Szybkie wahania cen mogą doprowadzić do strat – zwłaszcza, gdy dany inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy i szerokiego doświadczenia. Ponadto stosowanie tej strategii wiąże się z koniecznością poświęcenia znacznej ilości czasu. Inwestor jest zobowiązany, by na bieżąco monitorować rynek oraz analizować dane. Bez tego osiągnięcie sukcesu będzie niemożliwe. Wadą tego typu strategii jest też fakt, iż koszty transakcyjne mogą być wysokie. Wynika to oczywiście z faktu częstego realizowania transakcji i krótkiego czasu trzymania pozycji.