Strona główna » Z czego wykonać meble kuchenne?

Z czego wykonać meble kuchenne?

Czy płyta MDF jest dobrym materiałem do wykonania mebli kuchennych? Z pewnością najlepszym wyborem wydaje się naturalne drewno lite, jednak, dla porównania, płyta MDF (skrót od angielskiego Medium Density Fibreboard) jest wykonana z przetworzonych włókien drzewnych, zmieszanych z klejem na bazie żywicy i zbitych razem bardzo ciasno. Taka mieszanka poddana jest następnie działaniu bardzo wysokiej temperatury i wysokiemu ciśnieniu.

Zazwyczaj płyta MDF jest postrzegana jednak jako tańsza alternatywa dla drewna, przez co często brana jest za materiał niższej jakości. Na szczęście, w ostatnich latach nastąpił gwałtowny powrót do produkcji płaskich mebli z płyty MDF. Stała się materiałem znacznie powszechniejszym i chętniej wykorzystywanym do produkcji mebli. Wynika to przede wszystkim z powodu niższych kosztów tego materiału, ale również z faktu, iż łatwo jest je kompaktowo przechowywać.

Głównym składnikiem płyty MDF są trociny oraz inne drobne wióry z różnych gatunków drewna. Tak naprawdę są to wszelkie produkty odpadowe pozostałe z procesu obróbki, co sprawia, że koszt tego materiału jest zdecydowanie niższy niż na przykład koszt sklejki czy litego drewna naturalnego.

Płyty MDF są też dostępne od ręki i to aż w ponad 100 różnych grubościach (począwszy od 2 milimetrów, a skończywszy na 60 milimetrach). Tak szeroki wachlarz dostępnych opcji sprawia, że z łatwością można uzyskać grubość materiału, która jest wymagana dla danego zastosowania.

Płyta MDF jest także idealnie przystosowana do malowania, laminowania lub przyklejania fornirów. Po przycięciu arkuszy na wymiar, jej krawędzie wciąż pozostają gładkie, natomiast w przypadku litego drewna lub sklejki, krawędzie mogą się odpryskiwać lub mieć puste przestrzenie z powodu naturalnych sęków i słojów w drewnie.

Poza tym, płyta MDF nie ma tak zwanego kierunkowego usłojenia (jakie ma sklejka czy lite drewno), a to czyni ją wprost idealnym rozwiązaniem w przypadku cięcia skomplikowanych detali lub formowania. Inne płyty drewnopochodne mogłyby odpryskiwać lub cięcie nie byłoby tak gładkie.