Strona główna » 7 zasad, które musisz stosować, jeśli masz kredyt hipoteczny

7 zasad, które musisz stosować, jeśli masz kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, które w dodatku jest praktycznie nie do uniknięcia przy średnich dochodach i obecnych cenach nieruchomości. Nie ma siły, trzeba skorzystać z pomocy banku. Biznes. Tylko, jeśli już mamy kredyt, jakich zasad przestrzegać, by nie wpaść w kłopoty?

  • Nadpłacaj

Naprawdę warto pozbyć się kredytu jak najszybciej, a jedyny sposób, by to zrobić to nadpłacanie pożyczki. Dzięki temu kapitał do spłaty się zmniejsza, a więc i marża, i odsetki naliczane są od niższej kwoty. Naucz się, że z każdej premii, nagrody, czy innego, dodatkowego dochodu, połowę przeznaczasz na nadpłatę kredytu, a dopiero drugą część wydajesz. Wystarczy przelać bankowi większą kwotę i poprosić, by bank przeliczył kredyt na nowo, a to da ci możliwość skrócenia okresu kredytowania lub obniżenia raty.

  • Buduj poduszkę finansową

Niewiele rzeczy daje taka pewność siebie, jak oszczędności zgromadzone na koncie, które zapewniają ci spokojny sen i święty spokój, a w dodatku dodają pewności siebie. Kiedy masz pieniądze, które pokryją koszty twojego życia bez pracy, przez przynajmniej pół roku masz pewność, że nawet gdy ją stracisz, zyskasz czas potrzebny na znalezienie nowej. To dzięki takim pieniądzom nie musisz godzić się na gorsze traktowanie w pracy i spokojnie możesz odmawiać wykonywania czynności, które ci nie odpowiadają. Zwyczajnie, nie musisz się bać, że zabraknie ci na zapłacenie raty i bank wyrzuci cię z domu.

  • Sprawdzaj bank

Kredyt hipoteczny zaciąga się na kilkadziesiąt lat, a w tym czasie świat się zmienia i zmieniają się wszystkie realia, także te związane z finansami. Inflacja jest zmienna, stopy procentowe także, a banki zmieniają struktury, reorganizują się, łączą i dzielą. To wszystko sprawia, że i nasz kredyt, warunki i oprocentowanie mogą się zmieniać. Naucz się raz na jakiś czas sprawdzać, co dzieje się na rynku i czy przypadkiem nie warto refinansować kredytu, przenosząc go do konkurencyjnego banku, który zaoferuje ci korzystniejsze warunki.

  • Wykup dodatkowe ubezpieczenie

Zasada jest taka, że gdy kupujemy nieruchomość na kredyt, bank oczekuje od nas ubezpieczenia jej i ustanowienia cesji na rzecz banku. Oznacza to, że gdy cokolwiek stanie się z naszym mieszkaniem, odszkodowanie trafi na konto banku, a nie na nasze. Najkorzystniej jest wybrać w tym przypadku podstawowa opcje, a dodatkowo wykupić ubezpieczenie, które zadziała na naszą korzyść w przypadku kradzieży, zalania itp. Już w takiej instytucji ubezpieczeniowej, która nam odpowiada.

  • Nie zadłużaj się

Masz już jeden dług i to niemały. To zupełnie wystarczy. Naucz się odkładać i dopiero realizować marzenia, nie możesz mieć więcej długów, zwłaszcza gdy masz kredyt oparty o zmienne oprocentowanie. Wystarczy taka sytuacja, jak choćby w tej chwili, że znacząco wzrosną stopy procentowe, a okaże się, że twoja rata staje się niebezpiecznie wysoka, a gdy zsumujesz kilka rat z różnych kredytów, twój budżet może tego nie wytrzymać. Nie możesz mieć więcej długów i tylko tyle.

  • Dbaj o swoją karierę

Nasza kariera zawodowa przebiega w kilku etapach. Zwykle zaczynamy od niewielkich pieniędzy, by potem awansować i dobrze zarabiać. Z czasem nasza kariera przygasa i zarabiamy mniej. Starajmy się wykorzystać te najlepsze lata, aby zarabiać jak najwięcej, rozwijać się i stale uczyć. Chodzi o to, aby zostać cenionym fachowcem, który da sobie radę na rynku pracy.

  • Myśl pesymistycznie

Rzecz jasna, nie chodzi tu o pesymizm, który spowoduje stres i osłabi twój nastrój, ale o mocno realistyczne myślenie o przyszłości. Niestety, wypadki się zdarzają, podobnie jak choroby. To powód, dla którego wszystkie dokumenty dotyczące kredytu trzeba trzymać w określonym miejscu, zawsze mieć do nich dostęp, aby twoi ewentualni spadkobiercy, wiedzieli, gdzie ich szukać. Nie dość na tym, jeśli to na twoich bakach spoczywa utrzymanie rodziny, nie zaniedbuj ubezpieczenia na życie i wybierz je mądrze, tak by nie pozostawić po sobie problemów.

Tagi: