Strona główna » Finansowa strona posiadania własnej nieruchomości

Finansowa strona posiadania własnej nieruchomości

Zakup własnego mieszkania, bądź też budowa domu to ogromne obciążenie finansowe dla domowego budżetu. Właściwe podejście do swoich finansów i szczegółowe zaplanowanie oraz przemyślenie każdego etapu, pozwala podjąć się tego typu wyzwania wielu osobom. W pierwszej kolejności należy określić przede wszystkim własne oczekiwania, ponieważ nieznajomość ich może być dużym utrudnieniem.

Zakup mieszkania

Kupowanie własnego mieszkania jest ogromnym wyzwaniem, do którego przede wszystkim należy się odpowiednio przygotować. Niezwykle istotne jest uzbieranie odpowiedniej ilości oszczędności, które będą stanowiły wkład własny do kredytu hipotecznego. Finanse na zakup mieszkania potrzebne są w jednym momencie, dlatego też im większe oszczędności tym większe szanse na zakup wymarzonej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że po zakupie mieszkania w zasadzie prawie zawsze potrzebny jest remont już na początku. Jeśli mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego i było wcześniej używane, konieczne jest odświeżenie większości pomieszczeń oraz ich umeblowanie według własnych upodobań. W sytuacji, gdy transakcja dotyczy mieszkania nowego w stanie deweloperskim, niezbędne są wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe. Między innymi wyposażenie każdego pomieszczenia, położenie podłóg i wykończenie ścian to kolejny całkiem duży wydatek. Dlatego też przygotowując się do zakupu własnego mieszkania należy przede wszystkim posiadać oszczędności, które jednocześnie wystarczą jako wkład własny i pozwolą na wykonanie potrzebnego remontu.

Budowa domu

Budowa domu również wymaga ogromnych nakładów finansowych, jednak jest to zupełnie inne wyzwanie. Bankowość przewiduje bardzo różne formy finansowania budowy domu przez prywatnego inwestora, a ostateczna jest uzależniona od indywidualnej oceny sytuacji. Najważniejsze jest posiadanie działki budowlanej, na której stanie nowy dom i będzie ona jednocześnie wkładem własnym do kredytu hipotecznego. Jeśli działka została kupiona ze wsparciem jakiegokolwiek kredytu, należy go w pierwszej kolejności całkowicie spłacić. Warto również rozpocząć pierwsze prace budowlane na własny koszt, dzięki czemu budowa będzie rozpoczęta oraz więcej warta według oceny rzeczoznawcy. Finanse potrzebne na budowę domu mogą być naprawdę różne i uzależnione od powierzchni domu, jego projektu, a także ilości prac wykonanych samodzielnie. Aby otrzymać potrzebny na budowę kredyt hipoteczny, bank przede wszystkim bierze pod uwagę zdolność kredytową klienta i na tej podstawie ocenia ryzyko przyznania mu potrzebnych pieniędzy. Podejmując się budowy własnego domu należy mieć świadomość każdego kolejnego etapu, aby żadna sytuacja nie była zaskakująca.
Zakup mieszkania lub budowa domu powinna być odpowiednio przemyślana i przede wszystkim zaplanowana z właściwym wyprzedzeniem. Najważniejsze jest więc przygotowanie się przed podjęciem się tego typu wyzwania, które pozwoli ograniczyć ilość stresu i wątpliwości związanych zarówno z kredytem, jak i samym remontowaniem.