Strona główna » Własny biznes a talenty

Własny biznes a talenty

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co jest ważniejsze? Dopasowanie się do wymagań rynku, czy śmiałe pójście w stronę mało znaną, ale ekscytującą. Czy szukanie niszy oznacza skupienie się na tym, co już istnieje? Czy może jest tożsame z odkryciem nowej drogi?
Każdy chce mieć możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym. Wykonywać pracę, którą lubi. Jednak zakładanie własnego biznesu wymaga pewnego kompromisu.

Własna firma jest wypadkową wielu czynników. Należą do nich: sytuacja gospodarcza, moda na dane produkty lub usługi, elastyczność w działaniu, dobra organizacja, bycie na czasie z wieloma nowinkami technologicznymi itp. Powinniśmy skupić się na wielu elementach tej układanki. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zagubić się w zawiłościach i zależnościach.

Na pewno trudno ocenić samemu, czy własne pomysły są dobre. Trzeba pytać różnych osób z bliskiego otoczenia, jak one widzą naszą działalność gospodarczą. Dobrze by było, gdybyśmy mieli kontakt z ludźmi odnoszącymi sukcesy.
Jednak pamiętajmy nikt nie da nam gwarancji, że osiągniemy sukces. Jeśli ktoś daje rady, powinien być powściągliwy w obietnicach. To, co sprawdziło się u niego, nie musi przekładać się na nasz sukces.

Pomyślmy, w czym jesteśmy dobrzy. Talent jest tym, co robimy szybko i nie stanowi dla nas problemu. Może w prosty sposób formułujemy myśli lub mamy wiele ciekawych pomysłów? Może szybko opanowaliśmy programy komputerowe lub mamy wiele przemyśleń i pomysłów na rozwiązanie problemów? Może nie przeszkadza nam wielozadaniowość w pracy, a wręcz uwielbiamy organizować własne i cudze zadania? Łatwo nawiązujemy kontakty, a poprawne wysławianie się nigdy nie było dla nas problematyczne ani stresujące.
Jeżeli jesteśmy ludźmi, którzy lubią i potrafią rozwiązywać problemy – możemy pisać poradniki. A jeśli zauważamy, że mamy wiele przemyśleń, możemy prowadzić wywiady z ciekawymi osobami.

Każdy talent to zasób, który powinniśmy wykorzystać. Choćby, dlatego, że wykorzystanie swoich talentów daje poczucie spełnienia i radości. Możemy służyć pomocą i czujemy się potrzebni. Dodatkowo łatwość, z jaką przychodzi nam coś robić daje satysfakcję, że jesteśmy w tym dobrzy.
Spróbujmy, więc prostych rzeczy. Może nam się to wydawać banalne, ale czynności, które są dla nas proste, wcale nie muszą być takie dla innych. I to jest Super Moc, z której możemy właśnie stworzyć biznes.