Strona główna » Porównanie technik SEO i SEM

Porównanie technik SEO i SEM

Reklama w internecie zyskuje na coraz większej popularności z powodu wystąpienia wirusa COVID-19. Pandemia sprawiła, że ogromna ilość handlu przeniosła się do sieci. Sprawia to, że sklepy internetowe rozwijają się coraz prężniej, a konkurencja wśród nich rośnie. Z tego względu coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na promowanie swoich usług i towarów w sieci. Jedną z popularnych metod na promocję i pozyskiwanie nowych klientów za pośrednictwem internetu są techniki nazywane jako sem i seo. Czym są owe techniki? Jak działają? Czy aby na pewno są skuteczne, czy to tylko strata pieniędzy? Jak je stosować, aby przegonić konkurencję? Odpowiedzmy na kilka z tych pytań, przyglądając się bliżej technikom sem i seo.

Pozycjonowanie w Google, czyli SEO

Jeśli chcesz, aby Twoja strona zawsze wyświetlała się w Google na określone słowa kluczowe, wówczas tak zwane “pozycjonowanie”, czyli SEO jest techniką odpowiednią dla Ciebie. Pamiętaj, że aby zacząć się pozycjonować w sieci potrzebujesz rozbudowanej strony internetowej. Coraz częściej jedna strona nie wystarcza i dobrze, aby Twój serwis zawierał kilka podstron. Wskazane jest, aby podstron było około pięciu. W innym wypadku może nie udać Ci się wygenerować odpowiedniej liczby treści, aby przegonić konkurencję.

SEO wymaga w zasadzie wykonania trzech prostych kroków, są to:
– techniczna optymalizacja serwisu,
– systematyczne dodawanie nowych, tematycznych treści (np. prowadzenie bloga),
– systematyczne pozyskiwanie linków kierujących do serwisu.

Pierwszy i drugi aspekt wykona za Ciebie specjalista z danej dziedziny lub po prostu agencja marketingowa. Oczywiście tworzenie treści również możesz zlecić copywriterom, którzy będą prowadzić bloga za Ciebie. Jak się okazuje, jest to technika która wymaga przede wszystkim czasu i pracy. Wiele osób w ogóle nie zaczyna pozycjonować swojej strony, właśnie ze względu na czas oczekiwania na efekt. Otóż na efekty w przypadku tej techniki należy poczekać aż do trzech miesięcy.

Reklama w sieci, czyli technika SEM

Skuteczną alternatywą dla SEO jest reklama typu SEM. Za pomocą konsoli takiej jak Google Ads (wcześniej Adwords) możesz reklamować się na dowolne słowo kluczowe w wyszukiwarce Google. Efekty są w zasadzie natychmiastowe, natomiast minus jest taki, że wówczas płacisz za każde kliknięcie w Twój odnośnik. Zatem opłaca się promować na te słowa, które faktycznie świadczą o tym, że wpisująca je w Google osoba jest gotowa dokonać zakupu na Twojej stronie.

 

Tagi:
Facebook